Güler Kalem
Güler Kalem

EDEBİYAT DÜNYASINA PANZEHİR SORULAR 2023

2023 yılında yoğun bir edebiyat gündemi yaşandı. Yepyeni kitaplar okurların beğenisine sunuldu. Biz de Panzehir Dergi olarak yayınladığımız metinlerle, söyleşilerle, eleştiri-tanıtım yazılarıyla edebiyat  ve sanat ortamına katkıda bulunmaya çalıştık.
Bu yıl ikincisini yayımlayacağımız Panzehir Sorular’la,  yazarların penceresinden bir tür bellek tazelemesi yapmayı amaçlıyor, edebiyat tutkunları için ufuk açıcı olacağına inanıyoruz.
Bir yılı daha geride bırakırken 2023’ün edebiyatını, edebiyat dünyasından isimlere sorduk. Değerli görüşlerini bizlerle paylaşan tüm edebiyat dostlarına teşekkür ederiz.
Yeni yılda panzehriniz edebiyat olsun…
Edebiyat eserlerinin değerini hangi ölçüt belirler? Okur mu, satış mı, eleştiri mi, ödül mü?
Edebiyat eserlerinin niteliğini okur ve zaman belirler. Alınan ödüller ve eleştiriler (ki çoğu yanlı ve profesyonel bir detaylandırmadan geçmeden çalakalem oluyor) bir edebiyat eserinin değerini ölçemeyecek kıstaslardır. Satış konusuna girmek bile istemiyorum. Çok satış, çok popülizm eserine adeta “Hızlı yaşadı, genç öldü” dedirtir. Sait Faik Abasıyanık’ın, Orhan Veli Kanık’ın, Oğuz Atay’ın, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın gerek çağdaşları gerek okur çevrelerince sükût suikastına uğratılarak yok sayılmasının ödülünü zaman vermiştir günümüzde. Zaman en büyük belirleyici kanımca.
Son dönemlerde değerinin yeterince bilinmediğini düşündüğünüz öykücüler ve romancılar var mı?
Erken yaşta kaybettiğimiz öykücü ve şair olan Murathan Çarboğa’nın eserlerinin keşfedilip kendi bloğunda paylaştığı dosyaların gün yüzüne çıkarılmasını çok isterdim. Ölmeden önce yayınlattığı İshak Kuşu’nun Çağırdığı Çocuk adlı öykü kitabının tanıtılarak yeniden basılması edebiyatımız için büyük bir kazanç olurdu.
2023’te tadı damağımda kaldı dediğiniz o film hangisi?
Krzysztof Kieślowski’nin “Mavi Beyaz Kırmızı” üçlemesi inanılmaz bir başyapıt. Aynı zamanda “Decalog” adlı on bölümlük serisi de harika. Tevrat’ın öğretilerini varoluşsal ögelerle veren ve kişinin açmazlarını toplumla harmanlayan tadı damağımda kalan seri.
Sizce 2023’te edebiyat gündemine damgasını vuran olaylar ve tartışmalar nelerdi?
En talihsiz ve hicap verici olay Turgut Uyar anısına düzenlenen Femtrak Ödülü’nde yaşanılanlardı. Ödül jüri üyelerinden Yelda Karataş ödül töreni öncesi ödül alacak şairin şiirini sosyal medyasında paylaşmasaydı belki de gün yüzüne çıkmayacaktı bazı gerçekler. Ödül jüri üyelerinin bu konuda inanılmaz bir titizlikle çalışmaları gerektiğini gösteren bu olay umarım diğer otoritelere de örnek teşkil eder.

 

 

 

Daha fazla Panzehir Söyleşiye  buradan ulaşabilirsiniz.

Sayfanın altındaki sosyal medya butonlarını kullanarak yazıyı sevdiklerinizle paylaşabilir, yorumlarınızla bize ulaşabilirsiniz.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir