476816_10150712116138254_1759430884_o
Rıza Kıraç

EDEBİYAT DÜNYASINA PANZEHİR SORULAR 2023

 

2023 yılında yoğun bir edebiyat gündemi yaşandı. Yepyeni kitaplar okurların beğenisine sunuldu. Biz de Panzehir Dergi olarak yayınladığımız metinlerle, söyleşilerle, eleştiri-tanıtım yazılarıyla edebiyat  ve sanat ortamına katkıda bulunmaya çalıştık.
Bu yıl ikincisini yayımlayacağımız Panzehir Sorular’la,  yazarların penceresinden bir tür bellek tazelemesi yapmayı amaçlıyor, edebiyat tutkunları için ufuk açıcı olacağına inanıyoruz.
Bir yılı daha geride bırakırken 2023’ün edebiyatını, edebiyat dünyasından isimlere sorduk. Değerli görüşlerini bizlerle paylaşan tüm edebiyat dostlarına teşekkür ederiz.
Yeni yılda panzehriniz edebiyat olsun…

 

 

Edebiyat eserlerinin değerini hangi ölçüt belirler? Okur mu, satış mı, eleştiri mi, ödül mü?
Uzun süredir “edebiyat eserinin değerini” satış rakamları belirliyor. Yukarıda saydıklarınız edebiyat eserinin değer ölçüsü değil, piyasa beklentisi. Bir zamanlar eleştiri dikkate alınıyordu, şimdi “sosyal medya çıktı mertlik bozuldu!”. İyi edebiyat az satsa da kalıcı oluyor. Bu yüzden kitapçıların arka raflarında kalıyor çoğu kez. Yayıncılar da “iyi roman ama az satar” kaygısıyla dijital platformlara malzeme olacak beceriksizce yazılan edebiyat niteliği düşük kitaplara rağbet ediyor.
Son dönemlerde değerinin yeterince bilinmediğini düşündüğünüz öykücüler ve romancılar var mı? 
 Değerini bilinmeyenden daha çok üzerine yeterince çalışılmadan, iyi bir editoryal çalışma yapılmadan yayınlanmış roman ve öyküler önüme düştü. Özellikle yeni kitap yayınlamaya başlayan yazarlarda böyle bir eksiklik var. Bunların ne kadar edebiyata dahil olduğu da ayrıca tartışma konusu olabilir. Ben hala 1990’lı yıllardaki bazı yazarların görülmezden gelindiğini düşünüyorum.
2023’te tadı damağımda kaldı dediğiniz o film hangisi?
Bu soru üzerine dönüp 2023 filmlerinin listesini gözden geçirdim. Hem yerli hem de yabancı filmler geçen yıllardaki filmlerin benzerleri. Gösterime giren yerli filmlerin çoğu saçma sözde korku filmleri geri kalanı da sulu komedi. Festivallerde izlediğim iyi sayılabilecek birkaç film var ama onlar da gerçekten heyecanlandırmadı beni. Belki mesleki deformasyondur yaşadığım ama emin olduğum şey bazı filmleri gerçekten çok abartan bir mecra var, o da sosyal medya. Yüzüne bakmayacağınız filmleri “Dur bakayım millet böyle diyorsa bir şey vardır” yanılgısıyla izledim. Çoğu vasat altıydı.
Sizce 2023’te edebiyat gündemine damgasını vuran olaylar ve tartışmalar nelerdi?
Edebiyatın yeterince tartışıldığını ya da gündem oluşturduğuna tanık olmadım. Belki benim gözümden kaçan ya da ilgisiz kaldığım bir şeyler olmuştur. Bir gün Ahmet Hamdi Tanpınar, Yusuf Atılgan ve Oğuz Atay’ı aşabilirsek yeni şeyler tartışmaya başlayabileceğiz.

Daha fazla Panzehir Söyleşiye  buradan ulaşabilirsiniz.

Sayfanın altındaki sosyal medya butonlarını kullanarak yazıyı sevdiklerinizle paylaşabilir, yorumlarınızla bize ulaşabilirsiniz.

 

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir