Genel Yayın Yönetmeni

aysel karaca yazar
Aysel Karaca

YENİ HAYAT

Merhaba değerli Panzehir Dergi okurları

İki yıldır pandemi sebebiyle kıstırıldığımız distopik evrende nefes almaya zorlanırken, yaşama tutunabileceğimiz en kıymetli enstrümanın sanat olduğunu yeniden keşfettik sanırım. Yaşadığımız karabasanının panzehrinin okumak, yazmak, izlemek, dinlemek, çizmek, oynamak olduğunu fark ettik. İyi ki de öyle yaptık…

Pandeminin bize öğrettiği en önemli şeylerden biri de yaşamlarımızın birer pamuk ipliğine bağlı olduğu; bir şeyleri yapmak, gerçekleştirmek için sandığımız gibi yüzlerce yıl vaktimizin olmadığıydı. Aralıksız her gün onlarca, yüzlerce ölüm haberi yayılırken -çoğunluğumuz her sabah- bir şey yapmalı, diye uyandık. Tüm insanlık için ama önce kendimiz için bir şey yapmalıydık.

Bu ve buna benzer bir yığın tasa, keder ve hayalle yeni bir yıla girdik. Salgının ikinci, Miladın 2022’nci, var oluşun bilmem kaçıncı bin yılı… New Year- Yeni Yıl- Yeni Hayat sanırım hepimize az çok heyecan veriyordu. Bilinmezliğin tenimizde yarattığı irkinti ve merakın yanında, eski yılın kötülüklerinden, tatsız hatıralarından arınmak, diri ve taze olana el uzatma arzumuz vardı.

Kimi coğrafyalarda Tanrı Baal’in yeniden yeraltına inmesi, kimi coğrafyalarda ise Dumuzi’nin yeniden gün yüzüne çıkması anlamına gelen yeni yıl, aslında bir yeniden doğuş mitidir. Pek çok kültürde ve Hristiyan inancında olduğu gibi en uzun gecenin bittiği, hayatın yeniden güneşe döndüğü günlerin birinde, toprak ana, apak, arınmış bir oğul bağışlar insan ırkına. Ve bu kıymetli günler bin yıllardır sevinçle kutlanır her kültürde.

Bizler de dergi ekibi olarak sevinçli günler yaşıyoruz; yeni yılımıza yeni bir doğumla başladık. Yayın kurulumuzda yaptığımız yenilik ve çekirdek ekibe dâhil olan yeni arkadaşlarımız için minnettarız.

Dergi editörlüğümüzü bundan böyle değerli yazar Derya Erkenci’nin yürüteceğini gururla duyurmak isterim.

Sevgili dostlarım, yayın kurulumuzun aldığı kararla dergimiz bundan böyle her ay farklı bir tema ile karşınıza çıkacak. Ay içinde yayımlayacağımız bazı yazılar da belirlenen tema çerçevesinde olacak. İlginizi çekecek konular ve yazılar olmasını umuyoruz. Siz okurlarımızın değerli katkılarını da bekliyoruz.

Yeni yıl ve yeni Panzehir Dergi hepimize uğurlu gelsin.

Kalın sağlıcakla.

Genel Yayın Yönetmenimizin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Sayfanın altındaki sosyal medya butonlarını kullanarak yazıyı sevdiklerinizle paylaşabilir, yorumlarınızla bize ulaşabilirsiniz.

Related Posts

2 thoughts on “YENİ HAYAT OCAK 2022 / Aysel Karaca

  1. Sevgili Aysel Hanım, yeni bir ivme kazanacak olan Panzehir, çok okunur bir dergi olsun bundan sonra…

    1. panzehir_dergi dedi ki:

      Teşekkürler değerli arkadaşım. Hep birlikte güzellikle…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir