Melek Blog Görsel - 1
Gül Parlak

UĞUR

     

 Bitmişti işte. Öncesi, sonrası. Tetkikler, taramalar, tahliller. Benim kapı dışındaki nöbetimde bitmişti. Odaya girdim. Henüz uyanmamıştı. Kendindeki değişiklikten habersiz başında bonesi, mavi önlüğün içinde sakince yatıyordu. Hep sakin biriydi. Başını okşadım, alnındaki nemi, yanaklarını, gamzeli çenesini sevdim. Oturdum yanına. Uyanınca ne diyeceğimi nasıl davranacağımı kurdum.

Çok geçmeden uyandı. Uyanır uyanmaz da elini oraya attı. Kendine gelir gelmez önlüğün içini yokladı. Eli bir süre olduğu yerde sabit kaldı. Boşlukta. Umutsuzca tuttu boşluğu. Gözlerime baktı. İz arandı. Bir umut izi. Bilmiyor gibi. Hiç konuşulmamış, hiç duymamış gibi. Sutyeninin içinde saklı olanın yerinde olduğunun işaretini vermemi bekledi. Yuvarlak, açık kahverengi uçlu. Yıllardır göğsünde taşıdığı sağlıklı, canlı meyvenin orada durduğunu muştulamamı bekledi.
Söyleyecek bir şey bulamadım. Elini tuttum. Küçük bez bir çıkın yerleştirdim avucuna. Hemşirelerin ameliyat öncesi çiçekli elbisesi, dantelli çamaşırlarıyla birlikte bana verdikleri çıkındı bu. Çengelli iğneyle sutyeninin içine tutturmuştu.
Her sonbahar aynı ağacın altından, en tazesini arayıp bulduğunu, koynuna yerleştirdiğini biliyordum. Ona iyi geliyordu. Atkestanesinin olgunlaşan meyvelerini dökme zamanını bekliyordu sabırsızlıkla. En diri olanı seçtiğini, iğneli kabuklarını özenle soyup bez torbaya koyduğunu adım adım anlatmıştı önceden.
“Herkesin bir uğuru vardır. Bu da benim uğurum” diyordu.
“Hiç üşenmeden her yıkanmada tekrar tekrar çıkarıp yerine takıyorum.”
Kimden duyduğunu unutsa da her derde deva olduğunu unutmadığı mucize meyveyi yıllardır yanında taşıyordu.
Küçük bez çıkını açtı. Yarım bir gülümseme belirdi yüzünde ardından dökülüp gelen damlalar. Avucundaki meyveyi yanaklarına, gözyaşlarına sürdü. Islanan meyve parladı. Kaybettiğine mi ağlıyordu, elinde kalana mı? Sorulmazdı, soramadım.

Daha fazla Panzehir Öykü okumak için buraya tıklayınız.

Sayfanın altındaki sosyal medya butonlarını kullanarak yazıyı sevdiklerinizle paylaşabilir, yorumlarınızla bize ulaşabilirsiniz.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir