Yunus Çinçin Foto
Yunus Çinçin

EDEBİYAT DÜNYASINA PANZEHİR SORULAR 2023

 
2023 yılında yoğun bir edebiyat gündemi yaşandı. Yepyeni kitaplar okurların beğenisine sunuldu. Biz de Panzehir Dergi olarak yayınladığımız metinlerle, söyleşilerle, eleştiri-tanıtım yazılarıyla edebiyat  ve sanat ortamına katkıda bulunmaya çalıştık.
Bu yıl ikincisini yayımlayacağımız Panzehir Sorular’la, yazarların penceresinden bir tür bellek tazelemesi yapmayı amaçlıyor, edebiyat tutkunları için ufuk açıcı olacağına inanıyoruz.
Bir yılı daha geride bırakırken 2023’ün edebiyatını, edebiyat dünyasından isimlere sorduk. Değerli görüşlerini bizlerle paylaşan tüm edebiyat dostlarına teşekkür ederiz.
Yeni yılda panzehriniz edebiyat olsun…
Edebiyat eserlerinin değerini hangi ölçüt belirler? Okur mu, satış mı, eleştiri mi, ödül mü?
Edebi eserlerin değerini, zamana direnebilmeleri belirler. Zamana direnebilen, her dönem okunan eserler, okur katında gereken ilgiyi görmüş, geçen süre içinde az az da olsa pek çok kitaba göre daha çok satılmış, okunmuş eserlerdir. Zamana direnebilen eserlerin, okurların ve eleştirmenlerin gözünde saygın bir yeri olduğunu düşünüyorum. Bu eserlerin yazarlarının en büyük ödülü, kendileri hayatta olmayıp göremeseler bile, her dönem okunuyor olmaları ve eserleri vesilesiyle isimlerinin anılıyor olmasıdır. Bir yazar ve eseri için bundan daha büyük bir ödül var mıdır?
Son dönemlerde değerinin yeterince bilinmediğini düşündüğünüz öykücüler ve romancılar var mı?
Doğan Yarıcı, Selçuk Baran, Ali Ayçil, Hulki Aktunç, Deniz Poyraz, Serkan Türk, Ethem Baran, Seray Şahiner, Osman Şahin, Adnan Özyalçıner, Nursel Durusel, Necati Tosuner, Cemil Kavukçu, Füruzan, Faruk Duman, Ferit Edgü, Ömür İklim Demir ilk anda aklıma gelen öykücüler. Romancı olarak da Murat Gülsoy, Leyla Erbil, Latife Tekin, Nazlı Eray, İnci Aral, Mehmet Eroğlu, Ercan Y Yılmaz, Burhan Sönmez, Ahmet Büke… Bunlar aklıma gelen yazarlar. Elbette burada ismini zikretmediğim ya da henüz okumadığım, değeri yeterince bilinmemiş çok  yazarımız vardır. Nihayetinde sanat göreceli bir alan.
2023’te tadı damağımda kaldı dediğiniz o film hangisi?
2023’ te izlediğim ve tadı damağımda kalan  film 2023 yapımı olmayan Michael Haneke’nin Mutlu Son adlı filmi. Bu film Haneke’ nin Aşk adlı filminin devamı olarak da izlenebilecek bir film. Yakın zamanda vizyona giren ve oldukça ses getiren Kuru Otlar Üstüne, Oppenheimer gibi  filmleri de henüz izleyemedim. Netflix’in 2023’teki iyi yapımlardan olduklarını düşündüğüm, Roald Dahl’ın dört öyküsünden uyarlanan, Wes Anderson’ın dört kısa filminden oluşan koleksiyonu keyifle izlediğimi belirtebilirim.
Sizce 2023’te edebiyat gündemine damgasını vuran olaylar ve tartışmalar nelerdi?
Yapay zeka, yapay zekanın kitap çevirisindeki ve kitap yazmadaki rolü üzerine gelişen tartışmalar oldukça dikkat çekiciydi. Yine, yaşanan ekonomik krizle birlikte, yayıncılık sektöründe yaşanan sıkıntılar, bazı dergilerin yayın hayatına dijital şekilde devam etmesi ya da devam edememesi bence 2023’ün önemli gündemlerindendi.
Daha fazla Panzehir Söyleşiye  buradan ulaşabilirsiniz.
Sayfanın altındaki sosyal medya butonlarını kullanarak yazıyı sevdiklerinizle paylaşabilir, yorumlarınızla bize ulaşabilirsiniz.