Aynur Kulak Foto
Aynur Kulak

EDEBİYAT DÜNYASINA PANZEHİR SORULAR 2023

2023 yılında yoğun bir edebiyat gündemi yaşandı. Yepyeni kitaplar okurların beğenisine sunuldu. Biz de Panzehir Dergi olarak yayınladığımız metinlerle, söyleşilerle, eleştiri-tanıtım yazılarıyla edebiyat  ve sanat ortamına katkıda bulunmaya çalıştık.
Bu yıl ikincisini yayımlayacağımız Panzehir Sorular’la, yazarların penceresinden bir tür bellek tazelemesi yapmayı amaçlıyor, edebiyat tutkunları için ufuk açıcı olacağına inanıyoruz.
Bir yılı daha geride bırakırken 2023’ün edebiyatını, edebiyat dünyasından isimlere sorduk. Değerli görüşlerini bizlerle paylaşan tüm edebiyat dostlarına teşekkür ederiz.
Yeni yılda panzehriniz edebiyat olsun…
Edebiyat eserlerinin değerini hangi ölçüt belirler? Okur mu, satış mı, eleştiri mi, ödül mü?
Okur. Günümüz şartları, günümüz algısı, kontrol edilemez bir hız faktörünün içinde olduğumuz için günümüzün çakıp anında sönen hafıza oyunlarını göz önünde bulundurursak seçeneklerden hepsi, her şey cevabı da verilebilir bu sorunun cevabına. Çok da yanlış bir cevap olmaz. Tüm bu yukarda yazdığım günümüz şartları düşünüldüğünde doğruluğu yüksek bir cevap olur üstelik. Fakat tüm bunlara rağmen benim için “Okur.” Değeri kendiyle müsemma olan metinler yukarıda yazdığım tüm bu algı, pazarlama, sunum şartları gerçekleşmemiş olsa bile okuruna mutlaka ulaşıyor ve değerini eninde sonunda buluyor çünkü.
Son dönemlerde değerinin yeterince bilinmediğini düşündüğünüz öykücüler ve romancılar var mı?
Var. Tabii ki var. Her dönemde olacak bu değeri bilinmeyen yazarlar meselesi. Döneme özgü şartlar kendini her zaman var edecek “değer bilmezlik” meselesi adına. İsim isim yazmanın pek de mümkün olduğunu düşünmüyorum. Fakat Dünya Edebiyatı düşünüldüğünde, çok popüler olan Latin Amerika, İngiltere, Fransa Rus edebiyatının yanı sıra -ilk aklıma gelen- Bulgaristan, Macaristan, İrlanda, Uzak Doğu edebiyatının daha fazla okunmasını isterim. Yerli edebiyatımız için ise popüler yayınevlerinin yanı sıra butik, kendi yağında kavrulan yayınevlerinin kitaplarının göz ardı edilmemesini dilerim. Çünkü, bir yandan da, birçok iyi yazan yazarımız genellikle başlangıçlarını bu yayınevleri vasıtası ile yapıyorlar. Bunun göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünüyorum.
2023’te tadı damağımda kaldı dediğiniz o film hangisi?
Yabancı: The Banshees Of Inisherin
Yerli: Kuru Otlar Üstüne
Sizce 2023’te edebiyat gündemine damgasını vuran olaylar ve tartışmalar nelerdi?
Ekonomik şartlar. Bu durum genel olarak ülkenin tamamının ve dünyanın en önemli gündem maddesiydi. Fakat bizim gibi ekonomik durumu bıçak sırtı ülkeler için daha da önemli bir hal alıyor tabii. Fiyatların marketlerde günlük olarak arttığı böyle bir dönemde dengeli şartlar sağlanabilir mi? Herkesin karnı doyar mı? Zor görünüyor.

Daha fazla Panzehir Söyleşiye  buradan ulaşabilirsiniz.

Sayfanın altındaki sosyal medya butonlarını kullanarak yazıyı sevdiklerinizle paylaşabilir, yorumlarınızla bize ulaşabilirsiniz.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir