belgin-fotobw
Belgin Bıyıkoğlu

EDEBİYAT DÜNYASINA PANZEHİR SORULAR

 

2023 yılında yoğun bir edebiyat gündemi yaşandı. Yepyeni kitaplar okurların beğenisine sunuldu. Biz de Panzehir Dergi olarak yayınladığımız metinlerle, söyleşilerle, eleştiri-tanıtım yazılarıyla edebiyat  ve sanat ortamına katkıda bulunmaya çalıştık.
Bu yıl ikincisini yayımlayacağımız Panzehir Sorular’la,  yazarların penceresinden bir tür bellek tazelemesi yapmayı amaçlıyor, edebiyat tutkunları için ufuk açıcı olacağına inanıyoruz.
Bir yılı daha geride bırakırken 2023’ün edebiyatını, edebiyat dünyasından isimlere sorduk. Değerli görüşlerini bizlerle paylaşan tüm edebiyat dostlarına teşekkür ederiz.
Yeni yılda panzehriniz edebiyat olsun…
Edebiyat eserlerinin değerini hangi ölçüt belirler? Okur mu, satış mı, eleştiri mi, ödül mü?
Sorunuza bu şıkların dışında bir cevap vermek isterim. Bir edebiyat eserinin değerini belirleyen en önemli unsurlardan biri bence yapıtın özgün olması ve dilidir. Dili nasıl kullandığı, akıcılığı, okuyucuya sorular sorması, cevaplarını bulması için ışık tutmasıdır eseri değerli kılan. 2022 yılında 77. Yunus Nadi Roman Ödülü almış bir yazar olarak tabii ki iyi bir değerlendirme kurulundan geçerek verilen ödüllerin yapıta ayrıca bir artı değer kattığını düşünüyorum ama yukarıda söz ettiğim koşulları göz ardı etmeden.
Son dönemlerde değerinin yeterince bilinmediğini düşündüğünüz öykücüler ve romancılar var mı?
Ben Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın yeterince değerinin bilinmediğini, yeni kuşaklara onu yeteri kadar anlatamadığımızı düşünüyorum. Onun dışında ne yazık ki kapitalist sistem edebiyat dünyasını da ele geçirmiş; kendi yüceltmek istediği yazarları öne çıkartıyor yine de iyi yapıtların bugün olmasa da gelecekte mutlaka değerlerinin bilineceğine inanıyorum.
2023’te tadı damağımda kaldı dediğiniz o film hangisi?
Kurak Günler. Emin Alper’in bu filmini iki kez izledim, bir kez daha izlerim.
Sizce 2023’te edebiyat gündemine damgasını vuran olaylar ve tartışmalar nelerdi?
Turgut Uyar Şiir Ödülü’nde ikinciliğe değer bulunan Murat Yurdakul’un dosyasındaki şiirlerden bazılarının Fırat Baytak’ın şiir kitabından alındığının anlaşılması. En temiz olması gereken alanın kazanma hırsı uğruna kirletilmesi çok acı. Bir de 78. Yunus Nadi Öykü Ödülü’nün dört yazar arasında paylaştırılması.

 

Daha fazla Panzehir Söyleşiye  buradan ulaşabilirsiniz.

Sayfanın altındaki sosyal medya butonlarını kullanarak yazıyı sevdiklerinizle paylaşabilir, yorumlarınızla bize ulaşabilirsiniz.

 

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir