NEŞE
Dilek Neşe Açıker

EDEBİYAT DÜNYASINA PANZEHİR SORULAR 2023

2023 yılında yoğun bir edebiyat gündemi yaşandı. Yepyeni kitaplar okurların beğenisine sunuldu. Biz de Panzehir Dergi olarak yayınladığımız metinlerle, söyleşilerle, eleştiri-tanıtım yazılarıyla edebiyat  ve sanat ortamına katkıda bulunmaya çalıştık.
Bu yıl ikincisini yayımlayacağımız Panzehir Sorular’la yazarların penceresinden bir tür bellek tazelemesi yapmayı amaçlıyor, edebiyat tutkunları için ufuk açıcı olacağına inanıyoruz.
Bir yılı daha geride bırakırken 2023’ün edebiyatını, edebiyat dünyasından isimlere sorduk. Değerli görüşlerini bizlerle paylaşan tüm edebiyat dostlarına teşekkür ederiz.
Yeni yılda panzehriniz edebiyat olsun…

 

Edebiyat eserlerinin değerini hangi ölçüt belirler? Okur mu, satış mı, eleştiri mi, ödül mü?
Okur ve eleştiri demek isterdim ama o herhalde Ütopya’da mümkün. Çok küçük bir kitle için bu böyle olabilir ancak günümüzde satış ve ödül her şeyin değerini belirliyor. Hatta bununla da kalmıyor sosyal medya istatistikleri de bir eserin “maddi” değerini konusunda belirleyici oluyor. Pek çok iyi edebiyat eseri de arada kaybolup gidiyor. Kendiniz için yazıyorsanız bunu mesele etmezsiniz ama yazdıklarınızın kitlelere ulaşmasını istiyorsanız önünüzde artık yeni kaideler var. Yaşadığımız yüzyılda bir eserin değerinin gelecekte anlaşılacağını ummak da nahiflik olur. Muhtemelen hemen herkesin yazar olduğu bir dünyada eskimek bir an ve yeni masif bir yığın halinde eskiyi yok ediyor.
Son dönemlerde değerinin yeterince bilinmediğini düşündüğünüz öykücüler ve romancılar var mı?
Artık eskisi kadar kitap okuyacak vakit bulamıyorum. Hayatımın en acıklı parçası bu olabilir. Okuduğum kitapların değerinin bilinip bilinmediğine de kafa yormuyorum açıkçası. En son Georgi Gospodinov kitaplarını okudum ve çok keyif aldım. Siz bana bu soruyu sorduktan sonra değerini bulmuş mu diye baktım ve Booker dâhil ödüller aldığını, kitaplarının 25 dile çevrildiğini görerek sevindim.
2023’te tadı damağımda kaldı dediğiniz o film hangisi?
The Banshees of Inisherin. Martin McDonagh’ın neredeyse bütün filmlerini izlemiş biri olarak In Bruges’i aşabilir mi diyordum ki bu film geldi. Güzel filmleri izlerken bazen kalbim yerinden çıkacak gibi oluyor. İnsan beyninin ve yeteneklerinin hayranıyım. İnsanlığımızı soyup çırılçıplak önümüze koyan bir film The Banshees of Inisherin.
Sizce 2023’te edebiyat gündemine damgasını vuran olaylar ve tartışmalar nelerdi?
Çevirmenlerin haklarını alamaması en çok dikkatimi çeken olay oldu. Çeviri işinin giderek kötüleştiğini herkes görüyordur. İşini iyi yapan insanların haklarını vermeyerek yaratıyoruz bunu.

 

 

Daha fazla Panzehir Söyleşiye  buradan ulaşabilirsiniz.

Sayfanın altındaki sosyal medya butonlarını kullanarak yazıyı sevdiklerinizle paylaşabilir, yorumlarınızla bize ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir