aylin sökmen
Aylin Sökmen

EDEBİYAT DÜNYASINA PANZEHİR SORULAR

 

2023 yılında yoğun bir edebiyat gündemi yaşandı. Yepyeni kitaplar okurların beğenisine sunuldu. Biz de Panzehir Dergi olarak yayınladığımız metinlerle, söyleşilerle, eleştiri-tanıtım yazılarıyla edebiyat  ve sanat ortamına katkıda bulunmaya çalıştık.
Bu yıl ikincisini yayımlayacağımız Panzehir Sorular’la yazarların penceresinden bir tür bellek tazelemesi yapmayı amaçlıyor, edebiyat tutkunları için ufuk açıcı olacağına inanıyoruz. Bir yılı daha geride bırakırken 2023’ün edebiyatını, edebiyat dünyasından isimlere sorduk. Değerli görüşlerini bizlerle paylaşan tüm edebiyat dostlarına teşekkür ederiz.
Yeni yılda panzehriniz edebiyat olsun…

 

Edebiyat eserlerinin değerini hangi ölçüt belirler? Okur mu, satış mı, eleştiri mi, ödül mü?
Bence hiçbiri. Bir kere sanat çok göreceli. Yaratıcısı eserini değerli görüyorsa bu yeterli bence. Öte yandan, yazdıklarının görünür olmasını, üzerinde konuşulmasını, paylaşılmasını, daha çok okunmasını her yazar ister. Ödülleri fazla önemsemiyorum çünkü birkaç kişinin çok da objektif olmayan seçimi. Doğası gereği böyle. Elbette motivasyonu artıran bir tarafı var ama benim için okurdan alacağım en ufak geri bildirim çok daha değerli. Anlaşıldığımı ve yazdıklarımın bir karşılığının olduğunu ancak o zaman hissedebiliyorum.
Son dönemlerde değerinin yeterince bilinmediğini düşündüğünüz öykücüler ve romancılar var mı?
O kadar çok var ki, benim adını duymadığım ama okusam seveceğim kitaplar olduğuna eminim. İçinde bulunduğumuz çağın sıkıntılarından biri de bu. Her şeyin hızlı tüketilmesi ve sosyal medyanın hâkimiyetiyle her sektörde olduğu gibi edebiyatta da kaçırdığımız o kadar çok şey oluyor ki. Yıl biterken, yeni çıkan kitaplardan bir öneride bulunayım: Hande Ortaç’ın Sakinler romanı.
2023’te tadı damağımda kaldı dediğiniz o film hangisi?
Tadı damağımda değil de, zihnimde takılı kalmış ve bir an evvel izlemek istediğim film “Kuru Otlar Üstüne”. İzlemeyen bir ben kaldım herhalde!
Sizce 2023’te edebiyat gündemine damgasını vuran olaylar ve tartışmalar nelerdi?
Filistin’li yazar Adania Shibli’nin Frankfurt Kitap Fuarı’ndaki ödül töreninin iptal edilmesi.

 

 

 

Daha fazla Panzehir Söyleşiye  buradan ulaşabilirsiniz.

Sayfanın altındaki sosyal medya butonlarını kullanarak yazıyı sevdiklerinizle paylaşabilir, yorumlarınızla bize ulaşabilirsiniz.

 

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir