sevda-mujgan foto
Sevda Müjgan

EDEBİYAT DÜNYASINA PANZEHİR SORULAR

2023 yılında yoğun bir edebiyat gündemi yaşandı. Yepyeni kitaplar okurların beğenisine sunuldu. Biz de Panzehir Dergi olarak yayınladığımız metinlerle, söyleşilerle, eleştiri-tanıtım yazılarıyla edebiyat  ve sanat ortamına katkıda bulunmaya çalıştık.
Bu yıl ikincisini yayımlayacağımız Panzehir Sorularla,  yazarların penceresinden bir tür bellek tazelemesi yapmayı amaçlıyor, edebiyat tutkunları için ufuk açıcı olacağına inanıyoruz.
Bir yılı daha geride bırakırken 2023’ün edebiyatını, edebiyat dünyasından isimlere sorduk. Değerli görüşlerini bizlerle paylaşan tüm edebiyat dostlarına teşekkür ederiz.
Yeni yılda panzehriniz edebiyat olsun…
Edebiyat eserlerinin değerini hangi ölçüt belirler? Okur mu, satış mı, eleştiri mi, ödül mü?

Yazınsal değeri belirler. Yazınsal değerin en güvenilir ölçütü de zamandır. Eleştiri de olmazsa olmazdır elbette. Okur, satış ve ödül geri plandadır, görecelidir, değişkendir.
Son dönemlerde değerinin yeterince bilinmediğini düşündüğünüz öykücüler ve romancılar var mı?

Emel Kalender’i anmak isterim. Zü’nün Tuhaf İnsanları’yla tanıdık onu. Kalender’in yalın ve güçlü bir sesi var. İçimizde yaşayan, farkında olduğumuz ya da olmadığımız o tuhaf insanlarla aramızdaki duvarları kimi alçattı kimi yıktı. Umarım adını daha çok duyarız.

2023’te tadı damağımda kaldı dediğiniz o film hangisi?

Tadı damağımda kaldı demeyeceğim ama benim için öne geçen filmlerden biri  Christopher Nolan’ın yönettiği “Oppenheimer” oldu. Atom bombasını yaratan bilim ekibinin başında yer alan J. Robert Oppenheimer’in öğrencilik yıllarından başlayarak yaşamını konu edinen film, dikkatleri bilim insanlarının sorumluluğu sorunu üzerine çekiyordu. Oppenheimer’le ABD Başkanı Truman’ın karşı karşıya geldiği sahnede Oppenheimer’in Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan bombalardan dolayı eline kan bulaştığını söylediğinde Truman’ın yanıtı (Bombaları atan bendim, siz değil.) bilim adamını ne kadar aklar/aklar mı diye sorulacaktır. Oppenheimer rolüyle Cillian Murphy’nin de filme çok şey kattığını belirtmeden geçmeyeyim.
Sizce 2023’te edebiyat gündemine damgasını vuran olaylar ve tartışmalar nelerdi?
2023 yılında edebiyat dünyası depremin, seçimlerin, ekonomik sorunların gölgesinde kaldı. Benim için en etkili tartışmalar yapay zekanın çevresinde dönenler oldu. Yapay zekanın kendisine edebiyat dünyasında da yer açması kaçınılmaz görünüyor. Kuşkusuz bunun iyi yanları gibi kötü yönleri de olacaktır. Su akıp yolunu bulacaktır.

Daha fazla Panzehir Söyleşiye  buradan ulaşabilirsiniz.

Sayfanın altındaki sosyal medya butonlarını kullanarak yazıyı sevdiklerinizle paylaşabilir, yorumlarınızla bize ulaşabilirsiniz.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir