hatice_egilmez_kaya_0o

 Hatice Eğilmez Kaya


EDEBİYAT DÜNYASINA PANZEHİR SORULAR 2023

 
 
2023 yılında yoğun bir edebiyat gündemi yaşandı. Yepyeni kitaplar okurların beğenisine sunuldu. Biz de Panzehir Dergi olarak yayınladığımız metinlerle, söyleşilerle, eleştiri-tanıtım yazılarıyla edebiyat  ve sanat ortamına katkıda bulunmaya çalıştık.
Bu yıl ikincisini yayımlayacağımız Panzehir Sorular’la,  yazarların penceresinden bir tür bellek tazelemesi yapmayı amaçlıyor, edebiyat tutkunları için ufuk açıcı olacağına inanıyoruz.
Bir yılı daha geride bırakırken 2023’ün edebiyatını, edebiyat dünyasından isimlere sorduk. Değerli görüşlerini bizlerle paylaşan tüm edebiyat dostlarına teşekkür ederiz.
Yeni yılda panzehriniz edebiyat olsun…
Edebiyat eserlerinin değerini hangi ölçüt belirler? Okur mu, satış mı, eleştiri mi, ödül mü?
Hepsinin payı belli bir oranda varsa da eserin kendi türünde başarılı bir eser olup olmayışı bence bütün ölçütlerin en başında gelir.
Son dönemlerde değerinin yeterince bilinmediğini düşündüğünüz öykücüler ve romancılar var mı?
Gönül Çatalcalı ve İlknur Altıntaş.
2023’te tadı damağımda kaldı dediğiniz o film hangisi?
 Geç de olsa Goya’nın Hayaletleri’ni izledim. Çok etkilendim. Onun dışında bir de Sevda Mecburi İstikamet var.
Sizce 2023’te edebiyat gündemine damgasını vuran olaylar ve tartışmalar nelerdi?
Turgut Uyar 2023 şiir ödülünde çalıntı dosya ile katılan Murat Yurdakul’un aldığı ödülün iptal edilmesi. Önce bana bir protesto gibi gelmişti. Fakat böyle bir kasıt yokmuş. Olay şiir adına dehşet vericiydi kanımca. Şairler her zaman daha dalgalı bir edebiyat ortamını tercih ediyorlar. Alanı mı dar bulurlar, benlik duyguları mı güçlüdür, yoksa şiiri mi birbirlerinden kıskanırlar, bilinmez. Bu anlamda öykücüleri ve romancıları çok daha mütevazı bulurum.

 

Daha fazla Panzehir Söyleşiye  buradan ulaşabilirsiniz.

Sayfanın altındaki sosyal medya butonlarını kullanarak yazıyı sevdiklerinizle paylaşabilir, yorumlarınızla bize ulaşabilirsiniz.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir