Sedef Foto

EDEBİYAT DÜNYASINA PANZEHİR SORULAR

 
2023 yılında yoğun bir edebiyat gündemi yaşandı. Yepyeni kitaplar okurların beğenisine sunuldu. Biz de Panzehir Dergi olarak yayınladığımız metinlerle, söyleşilerle, eleştiri-tanıtım yazılarıyla edebiyat  ve sanat ortamına katkıda bulunmaya çalıştık.
Bu yıl ikincisini yayımlayacağımız Panzehir Sorular’la,  yazarların penceresinden bir tür bellek tazelemesi yapmayı amaçlıyor, edebiyat tutkunları için ufuk açıcı olacağına inanıyoruz.
Bir yılı daha geride bırakırken 2023’ün edebiyatını, edebiyat dünyasından isimlere sorduk. Değerli görüşlerini bizlerle paylaşan tüm edebiyat dostlarına teşekkür ederiz.
Yeni yılda panzehriniz edebiyat olsun…
Edebiyat eserlerinin değerini hangi ölçüt belirler? Okur mu, satış mı, eleştiri mi, ödül mü?
Keşke okur ve ödül diyebilseydim. Ancak günümüzde bunların güvenirliği ve geçerliliği pek kalmadı bence. Bu doğrultuda satışı da ekleyemiyorum. En başta bir okur olarak eleştirinin, eserin anlaşılmasına ve Eco’nun “üst okur” olarak tanımladığı yolda ilerlememize büyük katkı sağladığına inanıyorum. Tabii yılan resmine ayak çizmeyenleri kastediyorum. Zamana direnebilmesi, üzerinden uzun yıllar geçse de devam eden dertlere ışık tutması da önemli bir kriter.
Son dönemlerde değerinin yeterince bilinmediğini düşündüğünüz öykücüler ve romancılar var mı? 
Popüler kültürün çarkları arasında kalmış pek çok yazar ve eser var. Eskiden hiç değilse zamanla değerinin anlaşılacağı gibi bir umudumuz vardı. Artık bundan da emin değilim. Herkesin para vererek kolaylıkla kitabını bastırabildiği bir ortamda dilimize çevrilmeyen veya baskısı tükenip tekrar basılmamış olan kitaplara değinmeden geçemeyeceğim. Mesela Max Frisch, Adım Gantenbein Olsun, Carlo Emilio Gadda, That Awful Mess On The Via Merulana v.b.
2023’te tadı damağımda kaldı dediğiniz o film hangisi?
Açıkçası ben eski filmleri tekrar tekrar seyreden biriyim. Yeni filmlerde de bu büyük ustaların izlerini görmek hoşuma gidiyor. Tabii ustaya saygı olarak yer alan sahneleri kastediyorum. Kuru Otlar Üstüne filminde olduğu gibi NBC bunu çok başarılı bir şekilde yapabilen bir yönetmen. 2023’de gösterime giren Wes Anderson’un Roald Dahl’ın öykülerinden uyarladığı ve yazar rolünde Ralph Fiennes’i gördüğümüz kısa filmleri (Şeker Henry’nin İnanılmaz Öyküsü, Zehir, Kuğu, Fare Avcısı) oldukça etkileyici idi.
Sizce 2023’te edebiyat gündemine damgasını vuran olaylar ve tartışmalar nelerdi?
İlk sorunun cevabındaki görüşümü destekler şekilde Yunus Nadi ödülünün dört yazara verilmesi.
Julio Cortazar’ın Açıklayıcı Bilgiler El Kitabı’nın yayımlanmasından on yıl önce kaleme aldığı yedi hikâyenin çöpe atılmak üzereyken bulunması.
Cumhuriyetimizin 100. yılında 100 kadın yazara ait eserin yer aldığı Kadınları Yüzü kitabı.

Daha fazla Panzehir Söyleşiye  buradan ulaşabilirsiniz.

Sayfanın altındaki sosyal medya butonlarını kullanarak yazıyı sevdiklerinizle paylaşabilir, yorumlarınızla bize ulaşabilirsiniz.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir