Dilek Üstündağ foto
Dilek Üstündağ

YİRMİYE YOĞURT

                                                                                                           Hulki Aktunç’un anısına…

 

Dışarıda sonbahar rüzgârı kafa koparıyor. Zevkten çaldığı ıslığı ötüyor peçizin içinde.  Ah anacım. Onsuz peçiz dediğin sadece dört duvar. Bense yirmiye yoğurt bundan sonra.

Mezarlıkta kakırdamışım valla. Bunun ilacı tavşankanı bir yandan çarklı. Bilirim.  Suyu ocağa koydum. Ah anacım ne çok severdi, hep de kaçak tarafından demlerdi.  Laçka gibi kalktığım sabahlar bir bardak içtim mi sanki dipçik olurdum. Evet evet

Duramam daha burada. O sırf benim için dümeni hoşur şehre kırmıştı. O zamanlar haklıydı. Oralarda duamı okurlardı benim. Ama eski kuş yok artık.

Su ne güzel fokurduyor. İliklerimi gevşetiyor sesi.  Aa kaçak yok mu? Sapına kadar bitmiş. Hay senin… . Şu neymiş? Pek renk vermez bunlar ama ne yapalım? Olanla idare edeceğiz artık. Evet evet
Vay vay camları zangırdatan şu antine bak sen. Katmış kuru yaprakları önüne kedinin fareyle oynadığı gibi oynuyor.   Ne lan kapı mı?
Kim o?
Benim imanım aç.
Gel laço gel.
Mezarlığa gelemedim.
Ben de yürüyüşe… Eee?
Eee si belli. Yine her yer kaldırım kargası kaynıyordu. Göz açtırmadılar.  Boş ver şimdi. Asıl sen yırtıl bakalım, ne attıracan bundan sonra?
Valla son yılarda sadece anam için çektim bu boktan şehri biliyon. Yemin vermese çoktan dönerdim.  Onsuz dral dedenin düdüğü gibi kaldım be imanım.  Evet evet  kararlıyım, memleketi boylucam ben. Artık pantolon ıslatan o  kopil yok kimsenin karşısında.
Kafayı mı yedin lan? O mala mülke oturturlar mı seni? Yıllar önce palamarı aldığında bitti o iş.  Zaten aksi de olmazdı, okurlardı duanı. Kocakarı en doğrusunu yapmış, kaçırmış seni.
Amacım alyon olmak mı sanıyon. Sadece yaşamak istiyom, bildiğim gibi. Sonra da postayı çekmek.
Zırtıl mısın lan sen?  Düpedüz ofsayt bu.
Valla anam ölüm döşeğindeyken ispinoz gibi düşündüm. Yıllardır at götündeki sinekten farklı  olmamış hayatım. Allahıma kararlıyım. Oo Laço baksana madiden bi yağmur başladı dışarıda. Camı nasıl da akort ediyor. Hadi  bırak şimdi  laga lugayı.  Doldur birer yandan çarklı da içelim şöyle karşılıklı. Evet evet

Dosyanın diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Sayfanın altındaki sosyal medya butonlarını kullanarak yazıyı sevdiklerinizle paylaşabilir, yorumlarınızla bize ulaşabilirsiniz.

 

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir