????????????????????????????????????
Merve Kaya

ÖLEN PARÇANIN NİTELİĞİ

Onun durumundaki birinde, birçok tezatlık birlikte var olurdu. Başlangıç ve son, yaşam ve ölüm, neşe ve umutsuzluk. Bir varlık, hayal edilebilecek en ince çizgi ile ayrılan, birbirine en zıt durumları veya hisleri barındırabilir mi?

Şöyle hayal edelim: Üç yaşındaki bir çocuğa yaşamın ellerinden kayıp gitmekte olduğunu söylerseniz, hiçbir şey anlamaz; ancak bunu beyninin, benliğinin en derin köşelerinden birinde saklayacaktır. Ve bir gün ılık bir bahar vaktinde, günü akşama bağlayan saatlerde gökyüzüne bakacak ve kırımızı ile morun, yeşil ile sarının birbirlerine uysallıkla karıştığını gördüğünde, koca bir hayatın tek bir andan bir farkının olmadığını ve hayatın ellerinden kayıp gitmekte olduğunu anlayacaktır.
O da aynı bu şekilde, eğer bir yaşıtına tutup da, kendisinde aynı zamanda hem yaşamakta olan, hem de çoktan ölmüş olan parçaların var olduğunu söylerse muhtemelen akranı ona psikotik atak geçirmekte olan biri gibi bakacaktır. Fakat insan, ölümü uzun süre düşündüğünde, onu uzun uzadıya incelediğinde, huzurlu şekilde ölmenin bir yolunu uzun bir süre çaresizce aradığında ve özellikle bu arayışı yalnızca bilinçaltında değil de yolculuk yaparken,  kahvaltı ederken, alışveriş yaparken bile gerçekleştiriyorsa, o kişinin bir parçası gerçekten de ölür.
Ölen parçanın niteliği, muhtemelen kişinin ölümü isteme nedeniyle yakından ilişkilidir. Diğer ihtimalleri inceleme şansımız bulunmadığından, onun durumunda ölme isteğinin varoluşsal bunaltılardan ve toplumsal acıların bireyin üzerinde bıraktığı izlerden ileri geldiğini; dünyanın bir yerlerinde açlıktan ölen, tecavüze uğrayan insanlar varken, kendi dünyasında mutlu olamadığı için ölmek isterken ‘diğerlerinden’ ayrı olan parçasını öldürdüğünü söyleyebiliriz.
Ölen parçası şimdi odasının duvarlarındaki tuğlaların arasına yerleşmiş halde, tüm olan bitene yalnızca seyirci olarak ‘var olmakta’ ve oldukça huzurlu. Yaşayan parçası içinse artık yaşam ile ölüm tek bir gerçekliğin ayrılmaz parçaları.

Diğer deneme yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Sayfanın altındaki sosyal medya butonlarını kullanarak yazımızı sevdiklerinizle paylaşabilir, yorumlarınızla bize ulaşabilirsiniz.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir