Victor Lonzo Fleming

23 Şubat 1889 Kaliforniya  doğumlu yönetmen Fleming, film endüstrisinde çalışmaya başlamadan  önce araba tamircisiydi. 1911’den itibaren birçok film setinde kameramanlık yaptı. Triangle Film Corporation’da baş kameramanlığa yükseldi. Bu süre zarfında D. W. Griffith’in filmlerinde de yer aldı. ABD, Birinci Dünya Savaşı’na girdikten sonra, Birleşik Devletler Ordusu için kameraman olarak çalıştı. ABD Başkanı Woodrow Wilson’ın kişisel kameramanı olarak Paris’teki barış görüşmelerinde yer aldı.

1920’de Douglas Fairbanks filmlerinde ikinci yönetmen olarak setlerdeydi ve 1921’de ilk filmini  yönetti. 1925’te, stüdyonun yıldızı Clara Bow ile fırtınalı bir ilişki yaşadı ve Paramount için çalıştı. Bu dönemde pek çok yapıma imza atmakla beraber hiçbiri ses getirmedi.

1932 yılında Metro Golden Mayer`de, Jean Harlow ve Clark Gable’ın oynadığı ilk filmi Jungle by Storm büyük bir başarı yakaladı. 1933’te Louise Irana Niedermeyer ile ikinci kez evlendi. Aynı yıl Sex Bomb , Gable ve Helen Hayes’le The White Sister’ı yönetti. 1935’te Public Opinion daha sonra Spencer Tracy´ye Oscar ödülünü getirecek olan Manuel ( Cesaretli Kaptanlar), ardından Test Pilotu gibi prestijli filmlere imza attı.

Fleming’in yönetmenliğini yaptığı diğer birkaç filme değinecek olursak; Doktor ve Şeytan eleştirmenler tarafından beğenilmedi, çünkü seks sembolü Lana Turner erdemli nişanlıyı ve daha önce ağırbaşlı karakterler canlandıran Ingrid Bergman ise bir fahişeyi oynadı. Tortilla Flat (Yukarı Mahalle), John Steinbeck’in aynı adlı romanından uyarlandı. Bulutlarda Savaş, 1943’te çekilirken sayısız aksilikler yakasını bırakmadı. Van Johnson bir araba kazasında öldü. Oyuncuları Spencer Tracy ve Irene Dunne hiç anlaşamadı ve üretim maliyetleri arttı ancak sonuç olarak, film gişede başarıyı yakaladı. 1945’te Fleming, ordudan döndükten sonra Clark Gable’ın geri dönüşü olan Man Without a Heart’ın yönetmenliğini devraldı. Stüdyonun en büyük kadın yıldızı Greer Garson ile ortaklık kurdu. Sonunda, bir savaştan dönenlerin ve yaşlı bir genç kütüphanecinin hikayesi beklenen gişe başarısını yakalayamadı. Fleming kısa bir süre sonra stüdyodan ayrıldı ve sadece bir film yaptı. Baş karakteri Ingrid Bergman ile birlikte Technicolor‘da 3 milyon doların üzerinde bir bedelle üretilen Joan of Arc, Fleming’in kariyerinin en büyük başarısızlığı oldu.

Fleming´in adını sinemanın unutulmaz yönetmenlerinin arasına yazdıran filmler ise 1939’da çektiği Hollywood’un en popüler klasik filmlerinden ikisi olan Oz  Büyücüsü ve Rüzgar Gibi Geçti. 1940 yılında Akademi Ödülleri’nde en iyi yönetmen ödülünü aldı.

Oz Büyücüsü, 1900´de basılmış bir çocuk kitabından filme aktarılmıştır. Yazarı Lyman Frank Baum.

Ben Hur filminden sonraki en büyük bütçeli film. Bu filmdeki “Dorothy” rolüyle Judy Garland Amerika´nın yıldızları arasına girdi. Sinema tarihinin en önemli fantastik yapıtlarından biridir. Rüzgar Gibi Geçti filmi ise yönetmeninden çok Clark Gable ve Vivien Leigh´i belleklerimize kazımış olacak ki Fleming’in adı bugün çok az anılıyor. Cesur, güçlü ama kaprisli Scarlett O´Hara ve yakışıklı kahraman Rhett Butler´ı canlandıran başrol oyuncuları Oscar aldılar. Film en iyi yönetmen dahil olmak üzere toplamda dokuz dalda Oscar ödülüne layık görüldü. 1989´da Amerika halkı tarafından tüm zamanların en beğenilen sinema filmi seçildi. (People´s  Choise) Amerikan Film Enstitüsü’nün „En İyi Amerikan Filmleri“ listesinde, ilk onda iki filmi birden olan tek yönetmen tanımı ile sinema tarihine geçti. Rüzgar Gibi Geçti ve Oz Büyücüsü.

Victor Fleming, 1949 yılında 59 yaşındayken kalp krizinden öldü ama sinemada estirdiği rüzgar bizleri büyülemeye devam ediyor…

Işık Sema Ergürbüz

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir