esmehan
Esmahan Devran İnci

EDEBİYAT DÜNYASINA PANZEHİR SORULAR 2023

2023 yılında yoğun bir edebiyat gündemi yaşandı. Yepyeni kitaplar okurların beğenisine sunuldu. Biz de Panzehir Dergi olarak yayınladığımız metinlerle, söyleşilerle, eleştiri-tanıtım yazılarıyla edebiyat  ve sanat ortamına katkıda bulunmaya çalıştık.
Bu yıl ikincisini yayımlayacağımız Panzehir Sorular’la,  yazarların penceresinden bir tür bellek tazelemesi yapmayı amaçlıyor, edebiyat tutkunları için ufuk açıcı olacağına inanıyoruz.  
Bir yılı daha geride bırakırken 2023’ün edebiyatını, edebiyat dünyasından isimlere sorduk. Değerli görüşlerini bizlerle paylaşan tüm edebiyat dostlarına teşekkür ederiz.
Yeni yılda panzehriniz edebiyat olsun…

 

Edebiyat eserlerinin değerini hangi ölçüt belirler? Okur mu, satış mı, eleştiri mi, ödül mü?
Edebiyat eserinin de tüm sanat yapıtlarının da değerini öncelikle kendi niteliği belirler. Sorunuzda bahsi geçen okur, satış rakamı, eleştiri, ödül gibi etmenlerse eserin bilinirliğine katkı sağlar. Günümüzde bu etmenlerin eserin niteliğinin önüne geçtiğini üzülerek izliyoruz.
Son dönemlerde değerinin yeterince bilinmediğini düşündüğünüz öykücüler ve romancılar var mı?
Edebiyat var olduğundan beri çağında değeri bilinmeyen yazarlar hep olmuştur. Son dönemde üretimin bu kadar artması, yayımlanma olanaklarının her geçen gün güçleşmesi, yayımlanan kitapların da pek çoğunun tüketim kültürüne ve reklam furyasına yenik düşmesiyle hak ettiği değeri göremeyen elbette çok yazar var. Özel olarak isim veremeyeceğim.
2023’te tadı damağımda kaldı dediğiniz o film hangisi?
İran sinemasını çok derinlikli buluyorum. Geçen senenin yapımı olmasına rağmen bu yıl izlediğim Kutsal Örümcek filmi, sarsıcı konusu ve oyuncuların performansıyla çok etkileyiciydi.
Sizce 2023’te edebiyat gündemine damgasını vuran olaylar ve tartışmalar nelerdi?
Edebiyat ortamını sosyal medyadan, dergilerden takip ettiğim kadarıyla olay hiç eksik olmuyor. İthaki Yayınevi’ndeki değişimler epey meşgul etti gündemi, pek çok yayınevinde benzer konuların yaşandığı hep söyleniyor zaten. Yarışmaların sonuçları da epey gündemdeydi bu yıl; Turgut Uyar Şiir Yarışması’nın intihal sebebiyle iptal edilen bir ödülü, Yunus Nadi Ödülleri Öykü Dalı’nda ödülün dört kitaba paylaştırılması… Yarışma sonuçları daima tartışılıyordu fakat bu sonuçlar belki de ilk defa tartışmaları somut bir zemine taşıdı.
Keşke edebiyat olaylarının, sorunlarının düzeyli ve yansız tartışılabildiği mecralar olsa. Maalesef böyle bir ortam yok. Her alanda olduğu gibi edebiyatta da eleştiri kültüründen gün geçtikçe uzaklaşıyoruz.

 

Daha fazla Panzehir Soruya  buradan ulaşabilirsiniz.

Sayfanın altındaki sosyal medya butonlarını kullanarak yazıyı sevdiklerinizle paylaşabili

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir