Ubeydullah Günel Foto
Ubeydullah Günel

EDEBİYAT DÜNYASINA PANZEHİR SORULAR 2023

 
2023 yılında yoğun bir edebiyat gündemi yaşandı. Yepyeni kitaplar okurların beğenisine sunuldu. Biz de Panzehir Dergi olarak yayınladığımız metinlerle, söyleşilerle, eleştiri-tanıtım yazılarıyla edebiyat  ve sanat ortamına katkıda bulunmaya çalıştık.
Bu yıl ikincisini yayımlayacağımız Panzehir Sorular’la,  yazarların penceresinden bir tür bellek tazelemesi yapmayı amaçlıyor, edebiyat tutkunları için ufuk açıcı olacağına inanıyoruz.
Bir yılı daha geride bırakırken 2023’ün edebiyatını, edebiyat dünyasından isimlere sorduk. Değerli görüşlerini bizlerle paylaşan tüm edebiyat dostlarına teşekkür ederiz.
Yeni yılda panzehriniz edebiyat olsun…
Edebiyat eserlerinin değerini hangi ölçüt belirler? Okur mu, satış mı, eleştiri mi, ödül mü?
Bu soruyu birkaç yıl önce yanıtlasaydım daha keskin şeyler söyleyebilirdim. Bugün ise kısaca, “eleştirel bilinçle okuyup değerlendirebilen okur belirler” diyebilirim. Bu değerlendirme de nesnel olmayacaktır elbette. Günümüzde ödül ve satışın eserin değeriyle pek ilgisi olduğunu düşünmüyorum.
Son dönemlerde değerinin yeterince bilinmediğini düşündüğünüz öykücüler ve romancılar var mı?
Son birkaç yıldır ağırlıklı olarak roman okuduğum için aklımda yer eden, yeni romanlarını merakla beklediğim ve daha çok okunması gerektiğini düşündüğüm romancıları söyleyebilirim: Bu yıl yayımlananlardan Ersan Üldes’in İstanbul Buradaydı romanı harikaydı. Aziz Gökdemir’in romanı İmparatora Veda’yı da çok beğendim. Bülent Ayyıldız’ın Biraz Evhamlı İshak Hoca’nın Karda Gece Yürüyüşü 2021’de yayımlanmış ama ben bu yıl okudum ve çok beğendim. Ayrıca kitaplarıyla bu yıl tanıştığım Erpenbeck de değerinin yeterince bilinmediğini düşündüğüm yazarlardan.
  2023’te tadı damağımda kaldı dediğiniz o film hangisi?
Çok film izlemediğim için bu soruya yanıt hakkımı tiyatro türüyle kullanmak istiyorum izninizle. Sivrisinekler muhteşem bir oyundu. Uçurtmanın Kuyruğu’nu da çok beğenmiştim. Misket ve Bir Terennüm yeni ve başarılı bulduğum oyunlardan. Ayrıca her yıl birkaç kez izleyip yine de tadının damağımda kaldığı oyun Kalabalık Duası.
Sizce 2023’te edebiyat gündemine damgasını vuran olaylar ve tartışmalar nelerdi?
Her yıl bir yenisi eklenen ödül rezaletlerine artık alıştık sanırım, insanlar artık böyle şeylere gülüp geçiyor.
Genel anlamda edebiyat çevresini ne kadar etkiledi bilemem ama Agota Kristof’un Büyük Defter-Kanıt-Üçüncü Yalan üçlemesi benim çevremi uzun bir süre meşgul etti. Bir sosyal medya paylaşımıyla tekrar baskıya girip yüzlerce kişi tarafından tekrar okunup kısmen tartışılması bence önemliydi.
Ekonomik durumumuzun her geçen gün kötüye gittiği güzide ülkemizde gündeme damga vuracak bir edebiyat dünyamız kalmayana dek olanlarla yetineceğiz artık.

Daha fazla Panzehir Söyleşiye  buradan ulaşabilirsiniz.

Sayfanın altındaki sosyal medya butonlarını kullanarak yazıyı sevdiklerinizle paylaşabilir, yorumlarınızla bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir