bahri
Bahri Vardarlılar

EDEBİYAT DÜNYASINA PANZEHİR SORULAR 2023

2023 yılında yoğun bir edebiyat gündemi yaşandı. Yepyeni kitaplar okurların beğenisine sunuldu. Biz de Panzehir Dergi olarak yayınladığımız metinlerle, söyleşilerle, eleştiri-tanıtım yazılarıyla edebiyat  ve sanat ortamına katkıda bulunmaya çalıştık.
Bu yıl ikincisini yayımlayacağımız Panzehir Sorular’la,  yazarların penceresinden bir tür bellek tazelemesi yapmayı amaçlıyor, edebiyat tutkunları için ufuk açıcı olacağına inanıyoruz.
Bir yılı daha geride bırakırken 2023’ün edebiyatını, edebiyat dünyasından isimlere sorduk. Değerli görüşlerini bizlerle paylaşan tüm edebiyat dostlarına teşekkür ederiz.
Yeni yılda panzehriniz edebiyat olsun…

 

Edebiyat eselerinin değerini hangi ölçüt belirler? Okur mu, satış mı, eleştiri mi, ödül mü?
Sanırım en doğru cevap görünürlük. Sosyal medyanın en büyük mirası bu. Her entrysi iki yüz beğeni almış bir insanın yaptığı şeyin yanlış olmayacağının kesin bilgisi. Ve elbette bunun arkasından gelen  tanınırlık ve satış.  Uzun süredir, övülen hiçbir şey okuma isteği uyandırmıyor bende. Bir de herhalde o yarı ümmi övgü- tanıtım yazılarıyla eleştiri yazısını karıştırmamak lazım.
Son dönemlerde değerinin bilinmediğini düşündüğünüz öykücü ve romancılar
Öyle birileri hep vardır, edebiyatın büyülerinden biri o zaten,  ama son yıllardakileri yakından izlemediğim için isim verebileceğimi sanmıyorum. Mazur görün.
Bu yıl tadı damağımda kaldı dediğiniz film hangisi?
Eğer yerli filmlerden söz ediyorsak Özcan Alper’in  Karanlık Gece adlı filmi. Tadı damağımda kaldı mı bilemem ama gayet usta işi buldum.
2023’te edebiyat gündemine damgasını vuran olay ve tartışma
İnstagram, Facebook ve Twitter’ın kapanması. Kendisini şuradan alıp buraya koyacağının yazılı garantisini görmeden bir kitabın kapağını aralamayan tiplerin sanal/ yanal medyalarda edebiyat gurusunu oynamaktan vazgeçmeleri ve yavaş yavaş gerçekten Alberto Manguelvari bir gusto geliştirmeye başlamaları. Bu elbette olmadığına ve olamayacağına göre… bilmiyorum. Hepimiz farkındayız, bu yıl kötü bir yıldı. Her şey için. Edebiyat dünyasındaki olayları, tartışmaları da ona göre oldu. Gelecek yılın böyle olmamasını umalım.
Daha fazla Panzehir Söyleşiye  buradan ulaşabilirsiniz.
Sayfanın altındaki sosyal medya butonlarını kullanarak yazıyı sevdiklerinizle paylaşabilir, yorumlarınızla bize ulaşabilirsiniz.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir