ORTANCALAR

Ortancaların önünde oturmuş, öylece duruyordum. O an, bir ortanca olmayı ne çok istiyorum…

Her yaz gelirim buraya. Ormanın içinde bol oksijenli, şehre yaklaşık otuz kilometre uzaklıkta güzel bir yayla. Merkezdekiler kırk derecede kavrulurken buralarda hava mis gibi. Akşamları yorganla yatılıyor. Muhteşem bir cırcır böceği korosunu dinleyerek uykuya dalabiliyorsunuz. En güzel yanı; apansız, bedava bir sevinçle doluyor olmanız…

Annem çok seviyor ortancalarını. Yaz gelince her telefonda, ortancalar da kurumuştur, deyip duruyor. Yaylaya çıkma zamanı geldi mi, ortancalarımı sulamam lazım, diye telaşlanır durur.

Babamı kaybettikten sonra bu telaşlı hali daha da arttı. Her şeyden korkar oldu, iyi ki ortancaları var. Her sabah onları sularken şöyle dediğini duyuyorum:

-Ablanız olmasaydı vay halinize! Bak, taa Ankaralardan çoluk çocuk geldiler sizin için. Yoksa beni kim getirirdi buralara. Ben de, siz de kurur giderdik sıcaktan…

İşte şimdi o ortancaların önündeydim. Öylece oturmuş, ellerimi yüzüme kapatmıştım. Ortanca olmak istiyordum. İçimdeki boşluk kapanır da yeni sulanmış ortancalar gibi güne doğru ihtişamla döner miydim acaba?

Pat! Diye bir sesle irkildim ansızın. Ne olduğunu çözmeye çalışırken hemen önümdeki bir çift karagöz ile karşı karşıya kalmıştım. Minicik gözler bana bakıp yardım et diyordu. Bu bir saka kuşuydu. O sırada gagasının açık olduğunu fark ettim; kalkamıyor kıpırdayamıyor, yattığı yerden gözleriyle yalvarıyordu. O acı dolu gözler olmasaydı öldüğünü sanırdınız. Ortancaların önünde birikmiş suyu alarak avucumdan su içirmeye çalıştım telaşla, ama ateş gibi yanıyordu. Susuzluktan kavrulmuş ve uçamayıp ortancaların arasına pat diye düşmüştü zavallı. Açık gagasından biraz daha su damlattım ağzına. Bir müddet sonra canlandı. Bana gülen gözlerle bakıp uçarak uzaklaştı.

Ortancalar ve ben onun arkasından güne doğru döndük gülümseyerek,  telaşsız ve ihtişamla…

 

Semiha Baysal

10 thoughts on “ORTANCALAR/ Semiha Baysal

 1. Hülya Akbıyık dedi ki:

  Ortanca ve anne aşkı bir bütündür . Anne demek ortanca denektir , bazende sardunya. Çok güzel bir öykü olmuş kaleminize sağlık.

  1. Semiha dedi ki:

   Ne guzel yorumlamışsınız.

 2. Firdevs Sönmez dedi ki:

  Öok güzel bir öykü paylaştığınız için teşekkürler .

 3. Sevcan Topçu dedi ki:

  Akıcı ve duru bir anlatımla yalnız kalan annelerin hayata tutunması.Aslen evlatlarla ve ortancalarla
  Harika bir öykü olmuş Semiha Baysal tebrikler sabah sabah bizi de o yaylaya götürdüğün için

  1. Semiha dedi ki:

   Sevcancim ne guzel yorumlamissin

 4. Sevinç dedi ki:

  Içimizi ısıtan ,anılarla dolu keyifli bir öykü .Emeğinize ,yüreğinize sağlık keyifle okudum. Yenilerini heyecanla bekliyoruz.

  1. Semiha dedi ki:

   Yenileri var inşallah onlari da paylasirim

 5. Didem saglam dedi ki:

  Elinize sağlık çok güzel bir öykü olmuş semiha hocam

  1. Semiha dedi ki:

   Çok teşekkür ederim

 6. Ayşe Anduv dedi ki:

  Kaleminize,yüreğinize sağlık.Sımsıcak,o anı yaşadım ve hissettim sizinle.Tebrik ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir