ercan b.
Ercan Başer

EDEBİYAT DÜNYASINA PANZEHİR SORULAR

2023 yılında yoğun bir edebiyat gündemi yaşandı. Yepyeni kitaplar okurların beğenisine sunuldu. Biz de Panzehir Dergi olarak yayınladığımız metinlerle, söyleşilerle, eleştiri-tanıtım yazılarıyla edebiyat  ve sanat ortamına katkıda bulunmaya çalıştık.
Bu yıl ikincisini yayımlayacağımız Panzehir Sorular’la,  yazarların penceresinden bir tür bellek tazelemesi yapmayı amaçlıyor, edebiyat tutkunları için ufuk açıcı olacağına inanıyoruz.
Bir yılı daha geride bırakırken 2023’ün edebiyatını, edebiyat dünyasından isimlere sorduk. Değerli görüşlerini bizlerle paylaşan tüm edebiyat dostlarına teşekkür ederiz.
Yeni yılda panzehriniz edebiyat olsun…

 

Edebiyat eserlerinin değerini hangi ölçüt belirler? Okur mu, satış mı, eleştiri mi, ödül mü?
Bir edebiyat eserinin değerini belirleyen asıl faktörün “sanat değeri” olduğunu düşünüyorum. Bu muğlak bir ölçüt, ama sanatın doğasında belirsizlik hep vardır zaten. Daha açık bir cevap vermek zorunda kalsam, oyumu “okur” dan yana kullanırdım. En sonunda yazara “hikâyeyi anlatma” ayrıcalığını veren okurdur. Elbette deneyimsiz okurdan bahsetmiyorum; daha çok o “değeri” önünde sonunda fark eden, onu ortaya çıkaran,  aydınlık, tarihsel bir okur aklımdaki.
Son dönemlerde değerinin yeterince bilinmediğini düşündüğünüz öykücüler ve romancılar var mı?  
Edebiyatın değerini ne kadar biliyorsak yazarlarımızın değerini de o kadar biliyoruz. Fakat burada öykücülere, özellikle de kadın öykücülere ayrı bir parantez açmak gerekir; nedense onları yeterince konuşmuyoruz. Oysa günümüzde edebiyatımızın bayrağı en çok onlar dalgalandırıyor; Gamze Güller, Suzan Bilgen Özgün, Seray Şahiner, Zerrin Saral, Mine Söğüt, Neslihan Önderoğlu benim okuduğum ve aklıma ilk gelen isimler…
2023’te tadı damağımda kaldı dediğiniz o film hangisi?
2023’te izlediğim, “çok iyi” diyebileceğim bir film hatırlamıyorum. Galiba dizi platformları sinemayı olumsuz etkiledi. Eskiden yedinci sanatın geleceği çok daha parlak görünürdü bana, ama şimdi daha çok dizi sektörüne dönüşmüş durumda. Bu yıl izlediğim en iyi şey de bir diziydi zaten: “Blue Eye Samurai”
Sizce 2023’te edebiyat gündemine damgasını vuran olaylar ve tartışmalar nelerdi?
Keşke yeni çıkan eserleri, yazarları, edebi görüşleri ya da eleştirileri hararetle tartıştığımız bir ortam olsa, ama yok. Yapay zekâ, çeviri meselesi gibi şeyler konuşuldu ama sönük tartışmalardı; ya da bana öyle geldi, bilmiyorum. Bir edebiyatı besleyen en önemli kaynak kültürel ortamdır, ama böyle bir atmosfer yaratamadık maalesef. Umarım, önümüzdeki yıllarda bu durum değişir.

 

Daha fazla Panzehir Söyleşiye  buradan ulaşabilirsiniz.

Sayfanın altındaki sosyal medya butonlarını kullanarak yazıyı sevdiklerinizle paylaşabilir, yorumlarınızla bize ulaşabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir