deniz.
Deniz Ayfer Tüzün

EDEBİYAT DÜNYASINA PANZEHİR SORULAR 2023 / Deniz Ayfer Tüzün

2023 yılında yoğun bir edebiyat gündemi yaşandı. Yepyeni kitaplar okurların beğenisine sunuldu. Biz de Panzehir Dergi olarak yayınladığımız metinlerle, söyleşilerle, eleştiri-tanıtım yazılarıyla edebiyat  ve sanat ortamına katkıda bulunmaya çalıştık.
Bu yıl ikincisini yayımlayacağımız Panzehir Sorular’la,  yazarların penceresinden bir tür bellek tazelemesi yapmayı amaçlıyor, edebiyat tutkunları için ufuk açıcı olacağına inanıyoruz.
Bir yılı daha geride bırakırken 2023’ün edebiyatını, edebiyat dünyasından isimlere sorduk. Değerli görüşlerini bizlerle paylaşan tüm edebiyat dostlarına teşekkür ederiz.
Yeni yılda panzehriniz edebiyat olsun…
Edebiyat eserlerinin değerini hangi ölçüt belirler? Okur mu, satış mı, eleştiri mi, ödül mü?
Yanıtım kesinlikle okur. Yani aslında belki kısır bir yanıt olarak geçebilir bu. Bunu ortadan kaldırmak adına şunu eklemem de gerekli diye düşünüyorum: Ülkemizde özellikle kitapların satışına yönelik eylem nedir? Herhangi bir dostumuzun kitabını hatır için mi alıyoruz, yoksa okumak için mi? Dolayısıyla bu sorular, “okur” yanıtının da önünü kesiyor. Eleştiri ve ödül seçeneklerini açıkçası düşünmüyorum bile. Çok büyük bir çoğunluğun belli bir düzlemde, eleştirel değerlendirmeler yaptığını, bu işin de ülkemizde takım tutar gibi olduğunu düşününce, eleştirilerin de çok tarafsız, bağımsız, özgür olduğunu söyleyemiyorum. Öte yanda elbette edebiyata gerçekten değer veren eleştirmenler de var. Bunu da eklemek lazım. Ödül ise; bu ülkede asla edebiyatın değerini ortaya koymayacak bir top çevirme.
Son dönemlerde değerinin yeterince bilinmediğini düşündüğünüz öykücüler ve romancılar var mı?
Gerçek öykücü, gerçek romancı çerçevesine son dönem yazarlarından –ki son dönem zaman ifadesi de göreceli sanırım. Benim için son dönem 1990’ların neredeyse sonlarından itibaren olan zamanı kapsıyor – koyabileceğim pek fazla isim yok aslında. Ama kendi adıma keyifle okuduğum Kemal Varol, Fuat Sevimay, Murat Özyaşar gibi isimler (aklıma ilk adımda gelmeyen değerli yazarlardan özür dileyerek) biraz daha tanınmalı, tanıtılmalı diye düşünüyorum
2023’te tadı damağımda kaldı dediğiniz o film hangisi?
Gran Turismo’yu fırsat bulduğum ilk fırsatta bir kez daha izlemek isterim.
Sizce 2023’te edebiyat gündemine damgasını vuran olaylar ve tartışmalar nelerdi?
Bazı Kitap Fuarlarının iptal edilmesi, yine bazı yerlerde Kitap Fuarının yapılmaması ve edebiyat cephesinde bir takım savaşan hendeklerin bu yıl da kazılması ve her hendeğe ahbap – çavuşların sığınması. Bence Türkiye’de bunlar edebiyatın en önemli sorunları ve acilen giderilmeliler. Aksi takdirde zaten ekonomik ve sosyolojik açıdan zorda olan edebiyat, daha da yara alacak ve belki de son nefesini verecek, edebiyata gerçekten inananların kucağında.

Daha fazla Panzehir Söyleşiye  buradan ulaşabilirsiniz.

Sayfanın altındaki sosyal medya butonlarını kullanarak yazıyı sevdiklerinizle paylaşabilir, yorumlarınızla bize ulaşabilirsiniz.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir