çağnam
Çağnam Erkmen

EDEBİYAT DÜNYASINA PANZEHİR SORULAR 2023

 
2023 yılında yoğun bir edebiyat gündemi yaşandı. Yepyeni kitaplar okurların beğenisine sunuldu. Biz de Panzehir Dergi olarak yayınladığımız metinlerle, söyleşilerle, eleştiri-tanıtım yazılarıyla edebiyat  ve sanat ortamına katkıda bulunmaya çalıştık.
Bu yıl ikincisini yayımlayacağımız Panzehir Sorular’la,  yazarların penceresinden bir tür bellek tazelemesi yapmayı amaçlıyor, edebiyat tutkunları için ufuk açıcı olacağına inanıyoruz.
Bir yılı daha geride bırakırken 2023’ün edebiyatını, edebiyat dünyasından isimlere sorduk. Değerli görüşlerini bizlerle paylaşan tüm edebiyat dostlarına teşekkür ederiz.
Yeni yılda panzehriniz edebiyat olsun…

 

Edebiyat eserlerinin değerini hangi ölçüt belirler? Okur mu, satış mı, eleştiri mi, ödül mü?
Değer, en ağır ölçütle, yani zamanla ölçülür. Popüler kültürde eser aniden parlayabilir, alkış tufanına tutulabilir ama unutulması için on sene yeterlidir. Okur, satış, eleştiri ve ödüller gerçekten değerli zamansız bir eserin zamana dayanabilmesi için yardımcı olgular ve elbette hepsi çok önemli.
Son dönemlerde değerinin yeterince bilinmediğini düşündüğünüz öykücüler ve romancılar var mı?
Elbette çok var. Bilmediğim, henüz okumadığım eser de çok fazla o yüzden muhteşem bir yazarı ıskalamış olmaktan korkarım. Bu yıl kitapları çıkan Gülhan Tuğba Çelik, Merve Yakut, Aylin Sökmen, Utku Yıldırım, Oylum Yılmaz, Elçin Poyrazlar edebiyat için umut vaat ediyor. Gürsel Korat, Ayhan Geçkin’in daha çok okunması lazım.
2023’te tadı damağımda kaldı dediğiniz o film hangisi?
İzlediklerim içinde sevdiklerim, Kuru Otlar Üzerine ile Bir Düşüşün Anatomisi.
Sizce 2023’te edebiyat gündemine damgasını vuran olaylar ve tartışmalar nelerdi?
Bence Yunus Nadi Öykü Ödülleri’nin dört yazar arasında paylaşılması ilginçti. Sanki herkes biraz nemalansın gibi olmuş. Yazar kanonlarının birbirini devamlı alkışlaması hiç şaşırtmadı bu sene de. Bağımsız bir üst okur değerlendirmesi yine yok. Yazarlar yazarları ya yüceltiyor ya karalıyor. Okurlar yazarlığa, yazarlar geçinebilmek için editörlüğe soyunuyor. Bir çok editör çeviri yapıyor. Piyasada herkes eleştiri makamını işgal ediyor. Çevirmenler, okurlar, editörler, okurlar simbiyotik kaosla savruluyor. Kişisel PR faaliyetiyle boğuşan yazar, sanatını icra etmekten ziyade vapurda kalem satan doğrudan pazarlamacıya dönüşüyor. Bunlar da tartışma konusu görülmediği için başlı başına bir olay ve tartışma konusu.

 

Daha fazla Panzehir Söyleşiye  buradan ulaşabilirsiniz.

Sayfanın altındaki sosyal medya butonlarını kullanarak yazıyı sevdiklerinizle paylaşabilir, yorumlarınızla bize ulaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir