Jimi Hendrix –doğum adıyla Johnny Allen Hendrix – (1942-1970)

Rock müzik tarihinin en büyük gitaristi olarak gösterilen Amerika’lı gitarist, şarkıcı, söz yazarı ve bir kuşağın simgesi olmuş Jimi Hendrix, 27 Kasım 1942’de Seatle’da doğdu. Monterey Pop Festivali ve bir kuşağı derinden etkilemiş olan efsanevi Woodstock Festivali’nin gözdesi olan Hendrix, 2003 yılında Rock müzik dergisi Rolling Stone tarafından tüm zamanların en iyi gitaristi seçildi.

Hendrix ilk klasik gitarını 14 yaşındayken edindi. 16 yaşındayken annesini de kaybeden Hendrix’i dünyaya bağlayan tek nesne bu gitarıydı.  Elektro gitarla ise babası  sayesinde tanıştı. Jimi Hendrix kendisine idol olarak Elvis Presley ve Chuck Berry gibi rock & blues gitaristlerini aldı.

İlk olarak yerel barlar ve kafelerde arkadaşları ile beraber yaptığı gösterilerle müzik hayatına başlayan Hendrix, daha sonra ise The Velvetones, Rocking Kings gibi yerel ölçüde tanınımış gruplarda yer aldı.  Daha sonra The Casuals olarak kurduğu ve sonrasında King Kasuals adını alan grup, yerel müzik piyasasında kendisine başarılı bir yer edinmeyi başardı. 1964–1965 yılları arasında Little Richard ile beraber stüdyolara giren ve konserlere çıkan Hendrix, daha sonra bu dönemi “Benim bütün istediğim Little Richard’ın sesiyle yaptığı şeyleri gitarımla yapabilmekti” şeklinde tanımladı.

1966 yılında eski Animals menajeri Michael Jeffery ile tanışan Hendrix, onun yönlendirmesi ile beraber The Jimi Hendrix Experience adını taşıyan kendi grubunu kurdu. Grubuyla beraber yayınladığı “Purple Haze” adlı şarkının kısa sürede Avrupa’da yayılmasıyla beraber ünlü oldu. İlk Jimi Hendrix albümü olan “Are You Experienced” 12 Mayıs 1967 tarihinde, İngiltere’de yayınlandı. Are You Experienced’ın ardından 1967 yılında Axis; Bold as Love ve 1968 yılında Electric Ladyland’i yayınlayan Hendrix, artık dünyanın en tanınmış elektro gitaristiydi.

Jimi Hendrix, 18 Eylül 1970 tarihinde, Londra’da kaldığı otel odasında hayata gözlerini yumdu. Saygıyla anıyoruz…

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir