aksak zaman cüceleri  /  H a l i m e  Y ı l d ı z

Şairin deyişiyle “Zamanın kulağına şiir üflemekten başka her şeyin yalan göründüğü günler olur. Devler ve cüceler, işte o günlerde kendilerini inşa eder.”.

Halime Yıldız’ın şiiri dinamik, ironik ve hayata dâhil. Dilin olanaklarını ustaca kullanarak kendine özgü bir biçem kurmuş. Doğayla, toplumla, nesnelerle güçlü çağrışımsal bağları olan şiirlerde aşkın kuyuları, kör dövüşleri, kadının yokuş yukarı halleri sözcüklerin iç sesinin ritmiyle anlatılmış.

Kökleri epeyce derinlerden su alan yirmi yedi lirik şiirin bulunduğu Aksak Zaman Cüceleri, ilginç ve çarpıcı imgeleriyle bazen bitmiş bir zamanı işaret ediyor, bazen de öpüşerek genişletilmesi mümkün olan bir zamandan bahsediyor. Düzyazılarında da şiirsel dili tercih eden Halime Yıldız, “gıncırak, su ağacı, öreke, iğ, peşkir” gibi günümüz Türkçesinde unutulmaya yüz tutmuş kimi sözcüklere de hayat öpücüğü vererek onları şiirsel bir büyüye davet ediyor.

 

“yürüdükçe yüzleri maskeli insanlar çıktı karşıma

   sokak köpeklerini jurnalleyen monologlar çıktı

   yolun karşı tarafı çiftlere ayrılmış bando cümbüşü

   bu tarafı fi tarihinden yazgılı, serkeş

 

   bir tohumu bahar düşünden uyandıracak 

   deli deli haykırma isteği uzak menzile

   karanfil’i dinleye dinleye, pi sayısından öteye

 

   vazgeçtim eski ışıltılı yaşlarla düello etmekten

   içimde anne demeyi öğrenme isteği yeniden”     (s. 12)

 

Yazar: Halime Yıldız

Editör: Tarkan Toka

Sayfa: 64

Türü: Şiir

Yayınevi: Öteki Yayınları

 

Yazar Hakkında

 

Bulgaristan’ın Şumnu kentinde doğdu. 1978 göçüyle Türkiye’ye geldi. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi bölümünden mezun oldu. Bursa radyolarında şiir programları hazırlayıp sundu. İki yıl eğitimci arkadaşlarıyla Yansımalar dergisini çıkardı. Şu anda özel ve üstün yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü bir kurumda Türk dili ve edebiyatı öğretmeni olarak çalışmaya devam ediyor.

K i t a p l a r ı: Sensizlik Yüreğimin Deprem Kuşağı, kendi yayını, şiir, 1997; Kadın Suretleri, Kül Sanat Yayıncılık, şiir, 2008; Yorgun Atlar Tekkesi, Sone Yayınları, gezi-deneme, 2009; Yorgun Atlar Tekkesi/Köpriya (genişletilmiş baskı), Sone Yayınları, gezi-deneme, 2013; Uçurtmayla Balık Tutmak, Evrensel Basım Yayın, ilk gençlik kitabı, 2011; Udumbara, Kurgu Kültür Merkezi Yayınları, şiir, 2012; Ve, Evrensel Basım Yayın, öykü, 2012; Kertenkelime, Evrensel Basım Yayın, gençlik kitabı, deneme, 2012; Sudanya Gezegeni, Evrensel Basım Yayın, masal, 2014; Şehzadenin Sırrı, Evrensel Basım Yayın, masal, 2016; Doremi Selami, Artemis Yayınları, çocuk öyküleri, 2019; Buyruklu Yıldız, Öteki Yayınevi, çocuk şiirleri, 2020; Aksak Zaman Cüceleri, Öteki Yayınevi, şiir 2021.

Ö d ü l l e r i: 1993 Milli Eğitim Şiir Yarışması İkincilik Ödülü, 1998 Ana Edebiyat Dergisi Şiir Yarışması İkincilik Ödülü, 2012 ÇKSD Uluslararası Şiir Yarışması Mansiyon Ödülü, 2013 İbrahim Yıldız Şiir Yarışması Seçici Kurul Ödülü, 2017 Raşit Kara Şiir Yarışması Birincilik Ödülü, 2017 Bornova Belediyesi Şiir Yarışması Üçüncülük Ödülü, 2019 Yunus Emre Şiir Yarışması Birincilik Ödülü, 2019 Bursa’dan Çocuk Edebiyatına Katkı Ödülü, 2020 Hacı Bektaş Veli Şiir Yarışması İkincilik Ödülü.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir