Birsen Karaloğlu

1957’de Rize’nin bir dağ köyünde doğdu.

1979’da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mekteb-i Mülkiye)  İşletme Bölümünü bitirdi.

1979 sonbaharında ODTÜ İşletme bölümüne kayıt oldu. Evlendiği için Hazırlık Okulunu tamamlamakta yetindi.

Henüz öğrenciyken 1977 Temmuzundan itibaren devlet memuru olarak çalışmaya başladı.

1997 sonbaharında daha 40 yaşındayken emekli olmak zorunda kaldı.

Emekli olmadan hemen önce A.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsünde başladığı yüksek lisans programını tamamlayarak “AB’nin Uluslararası İlişkileri Slovenya Örneği” tezi ile mezun oldu.

24 yıldır özel sektörde çalışmaya devam ediyor.

2005 yılından buyana TOBB çatısı altında Türkçe Konuşan Girişimciler Programı’nı yürütmektedir. Orta Asya, Kafkaslar ve Balkanlarda yaşayan Türkçe konuşabilen iş insanlarına yönelik olarak düzenlenen bilgilendirme ve iletişimi güçlendirme içerikli bu program toplumlar arasında ticari ve kültürel köprüler kurmaktadır. Bugüne kadar yirmi iki kez düzenlenen bu programlara 24 farklı ülke ve 7 özerk bölgeden 950 iş insanı katılmıştır.

2013 yılından bu yana da   https://tkgtest.tobb.org.tr/ adresindeki Türkçe Konuşan Girişimciler haber sitesini yönetmekten asla yorgunluk duymaması ilginçtir. TKG programına yaklaşımı tipik bir adanmışlık örneğidir.

Okumayı öğrendiği gün başladığı “ne bulursa okuma” merakı halen çılgınca devam etmektedir.  Başkalarının neler okuduğunu da çok merak etmekte, toplu taşım araçlarında veya sahilde şezlonglarında kitap okuyanların ellerindeki kitaplarda aklı kalmaktadır.  Obur okuma merakını dizginlemek, bir disipline sokmak, çer-çöple vakit kaybetmemek için uğraşmaktadır ama henüz başarabilmiş değildir.

2003 yılında dönem arkadaşları ile buluştuğu mail gruplarında başlayan gevezeliklerini, facebook sayfasında (https://www.facebook.com/birsen.karaloglu/) devam ettirmiş, konuşurcasına ve iştahla aklına gelen her şeyi yazmaya başlamıştır.

Derken, yolu Panzehir Dergisi ile kesişmiştir. Şimdilerde e-dergi için kitap ve yazar tanıtımları yazmaktadır.  Bu süreçte daha az sözcük kullanarak, daha kısa yazmayı öğrenmek istemektedir.

Murat ile Evlidir, Elif adında bir kızı vardır.