Hasta Oldum!

Hemen korkmayın. Bu hastalık o hastalık değil. Benim ki biraz farklı. Hastalıklar çeşit çeşit. Ağırı var hafifi var. Hatta eskiden bunların kibarı vardı; ince hastalık denirdi. İnceden inceye yer bitirirdi. Türk filmlerinin vaz geçilmeziydi. Hastalanan baş karakter film boyunca dayanabildiği için hasta olması sorun teşkil etmezdi. İnceden öksürdü mü, anlardık.  Bu hastalık yönetmene de büyük rahatlık verir, sonunu uydurmak konusunda da avantaj sağlardı. Patronun talebine göre hastayı ister anında kurtarır, isterse öldürür, isterse de hastayı inceden aşka bağlardı. Bu sebeple halkımız tarafından ince hastalıkla ince iş her daim karıştırılmıştır.

Neyse konumuzu dağıtmayalım. Bizim işe dönelim. Efendim ben biraz naif, küçük sorunları dert eden, pek düşünceli bir tipim. Çoklarının gözüne batmayan şeyler beni her an rahatsız eder. Kırmızıda geçenler, sokakta yürürken sosyal mesafe bırakmadan üstüne üstüne çıkanlar, sigarayı suratına üfleyenler, yere tükürenler hep canımı sıkarlar, beni derde salarlar…

Yıllardır merak eder dururum; bana dert olan bu kusurlu hareketler başkalarına niye normal geliyor? Yoksa ben hasta mıyım, diye her gün şüpheye düşerim. Alim Allah bu endişeli hal, bu kaygı bir gün beni ağır hasta edecek diye çok korkarım.

Bir türlü konuyu toplayamıyorum. Asıl sorum şu hasta olan ben miyim yoksa listesini çıkardığım aşağıdaki vatandaşlar mı? Bu listeyi yapmaktaki gayem yanlış anlaşılmasın; kimseye toplumsal kuralları, nasıl yaşanacağını, özgürlüğümüzün sınırlarını filan hatırlatmak değildir ayrıca kafa doktoru filan da değilim. Benimkisi konu ile ilgili olanlara gözlem ve yaşadıklarımı anlatarak bu zor durumuma bir çare bulmak. Diğer taraftan teşhis tedaviden önce gelir, ben de karınca kararınca belki bu hastalıkların teşhisi konusunda üzerime düşen görevleri yapmış olarak sonunda huzura ererim, diye düşünüyorum. Beni hastalık hastası biri olarak da hatırlamazsanız ve anmazsanız da çok sevinirim.

İkinci sayfadaki bu liste kesin liste değildir, konu üzerinde rahatsız olan naif, dertli, düşünceli tiplerin katkısına sonuna kadar açıktır. Yeteri kadar katkı olursa bizi hasta edenler seçkisi hatta bir hastalık ansiklopedisi yayınlamayı dahi düşünüyorum. Bu yayın daha az maliyetli ve sürdürülebilir her yıl yayınlanabilir bir antoloji şeklinde de düşünülebilir. Katkılarınız için şimdiden teşekkür eder, sağlıklı ve takıntısız günler dilerim.

 

 

Söylenenleri yanlış anlama hastalığı

Öpenleri değil dövenleri sevme hastalığı

Hem severim hem döverim hastalığı

Kof böbürlenme hastalığı

Televizyon haberlerinin hepsini doğru sanma hastalığı

Okuduğunu anlamama hastalığı

Arabadan öteberi atma hastalığı

Ben bilirim hastalığı

Bana ilişmeyen yılan bin yaşasın hastalığı

Bana bir şey olmaz hastalığı

Halının altına süpürme hastalığı

Başkalarını suçlama hastalığı

Altta kalanın canı çıksın hastalığı

Balgam atma hastalığı

Kurallara uymanın cazibesini görmeme hastalığı

Kadına şiddet hastalığı

Siyasilerin oyununa kolay gelme hastalığı

İlle de genç kalacağım hastalığı

Sokakları kirletme hastalığı

Ağaçları kesme hastalığı

Vurdum duymaz hastalığı

Sümüğünü koluna silme hastalığı

Bir kereden bir şey olmaz hastalığı

Sürekli beğenilme arzusu hastalığı

Dayıma söylerim hastalığı

Bugün git yarın gel hastalığı

Corona Günlükleri C.S. 9.Ay

 

2 thoughts on “Hasta Oldum! Kalgayhan Dönmez

  1. Melek Koç dedi ki:

    Siz bir başka gezegenden yanlışlıkla buraya düştünüz sanırım… Acilen geminizi onarın ve gidin. Yoksa … sizi ben bile kurtaramam!!!

  2. Kalgayhan Dönmez dedi ki:

    Melek Hanım
    Sanırım, haklısınız. Bende günlerdir gemiyi onaracak bir istasyon arıyorum. Nereye gitsem pandemi dolayısıyla kapalı yazıyor. Korkarım bu dünyalılar vurdum duymazlık hastalığı sonunda hep beraber kronik bir virüse yakalanmışlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.