Ahmet Horozcu

Maalesef bir kültürel mirasımız daha yok olmak üzere. Keriz medyası, dün inanmakta zorluk çektiğimiz bir haberle derinden sarsıldı. Anadolu’da yıllardır bin bir zorlukla sürdürülmeye çalışılan horoz dövüşü jandarma tarafından önceden haber verilmeksizin basıldı. Adı üstünde baskın hem habersiz hem basanındır.

Koronavirüs salgınının bütün hızıyla sürdüğü şu talihsiz günlerde, kısıtlı imkanlarla yapılmakta olan horoz dövüşü, jandarma tarafından akamete uğratıldı… Küfürler ederek, kendinden geçmiş, ağızlarından köpük çıkaran; fakir fukaranın, garip gurabanın kışlık eğlencesi en heyecanlı yerinde sonlandırıldı. Oysa ahali kendi halinde, son derece masum, fasulyeden iddialara girmiş, hayvanları koruma ve yetiştirme derneğinde bir eğlence tertip etmişti. Günahsız, suçsuz, masum, yetmiş yedi insan oğlunun her birine, koronavirüs tedbirlerine uymamaları sebebiyle, (beş kişiden fazla bir araya gelmek yasaktır) 3333 Törkiş lira ceza yazıldı. Birbirini ibiklemekten ayrılmamak için direnen horozlar ise dipçik darbeleriyle rızaları hilafına dövüşü bırakmaya zorlandı. Daha sonra basın açıklaması yapan sporcu horozlar: ‘İnsanların cinsiyetçi ikiyüzlülüğünü esefle kınıyoruz. Kime ne kardeşim! İster sevişiriz ister döğüşürüz,’ dediler.

Bu duruma tepki gösteren En Asil Horoz Yetiştiricileri Derneği İkinci Başkanı Ahmet Horozcu: ‘Büyük emeklerle yetiştirdiğimiz horozlarımızın mürüvvetini göremedik, nerde devlet, nerde insanlık’ diye serzenişte bulunmuş ve sorumluları akla, izana davet etmiştir: ‘Burası yasal bir dernektir. Horozlarımız asildir, yasaldır. Bizim yaptığımız müsabakadır, dövüş değildir. Dünyanın her yerinde yapılmaktadır. Bu yasakçı anlayış kimsenin işine yaramıyor. Başka çaremiz kalmadı, pazartesi günü Horoz Hakları Avrupa Mahkemesine başvuracağız.’

Corona Günlükleri C.S. 9.Ay

One thought on “Ahmet Horozcu/ Kalgayhan Dönmez

  1. Birsen Karaloğlu dedi ki:

    Gülümseten, nükteli ve bol göndermeli günlük yazınız Cumartesi neşesi oldu. Teşekkür ediyor ve yazılarınızda mizahı doğru ölçekte kullanma yeteneğiniz nedeniyle kutlyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.